O projekcie „Modele 3D Serca Płodu dla Diagnostyki Prenatalnej”

Projekt ma na celu skrócenie krzywej uczenia rozpoznawania wad serca u płodu, głównie przez ginekologów-położników, specjalistów perinatologii, ale także przez kardiologów dziecięcych zajmujących się badaniami płodu. Do tej pory znaczna część ekspertów głównie wywodząca się z kardiologii dziecięcej nie wierzyła, że nie-kardiolog może skutecznie wykrywać wady serca i propagowała prymitywny system skriningowy oparty na stosowaniu wybranych projekcji obrazu USG wyrwanych z kontekstu. Doprowadziło to do sytuacji, że ginekolodzy-położnicy jako lekarze pierwszej linii, ponieważ to oni badają ciężarne w USG, nie bardzo rozumieli to zagadnienie i „przepuszczali” sporo anomalii. Opierali się na pewnych cechach obrazu USG mogących wskazywać na wadę serca. Nie uczono ich wzorców poszczególnych wad, ponieważ uznano, że diagnozowanie należy zostawić super ekspertom tzw. kardiologom płodowym (aktualnie nie ma takiej specjalizacji medycznej w żadnym kraju, jednak część z ekspertów tak się określa). Autorzy projektu przeszli trudną drogę zrozumienia diagnostyki wad serca u płodu ucząc się w różnych ośrodkach i dochodząc do wniosku, że wcale nie jest to takie trudne, że są określone cechy, które nazywamy wzorcami, pozwalające w ciągu kilku sekund do kilku minut rozpoznać problem i go odpowiednio zaklasyfikować. W trakcie tej drogi zrozumieli, że aktualny system edukacji w tym zakresie nie jest doskonały, a za niepowodzenia diagnostyczne zbyt często wini się ginekologów-położników.

Autorzy zrozumieli wzorce wad serca dopiero dzięki ultrasonografii trójwymiarowej serca. Około 10 lat temu wierzyli, że tą metodą pomożemy naszym kolegom w diagnozowaniu i przede wszystkim pacjentkom w zapewnieniu lepszej jakości badań. Jednak USG 3D jest mało powtarzalne i wymaga olbrzymiej cierpliwości badającego oraz trudnej krzywej uczenia. W związku z tym autorzy projektu byli zmuszeni do zmiany strategii.  Kardiolodzy dziecięcy znają wzorce wad serca dzięki obrazom pourodzeniowym na podstawie technik cewnikowania serca, co dla ginekologa-położnika jest niezrozumiałe. Niektórzy z nich próbują tłumaczyć wady serca na podstawie preparatów sekcyjnych, które są pozbawione napięcia tkanki i nie przekładają się na obraz USG. Takie demonstracje często wielogodzinne wypełniają tylko czas na zajęciach nie przekładając się na poprawę jakości codziennej pracy diagnosty.

Wobec tego, kilka lat temu narodziła się nasza koncepcja warstwowych modeli-wydruków serca 3D oparta na zgodności z obrazem USG. Lekarze ginekolodzy-położnicy, którzy uczestniczą w naszych warsztatach ultrasonografii (www.malopolskieusg.pl www.ultrasoundcracow.com ) dzięki modelom zaczynają rozumieć o co chodzi i jak można prościej interpretować obrazy prenatalne. Nasze modele także świetnie sprawdziły się podczas konsultacji pacjentów. M.in. w czasie naszych warsztatów w marcu 2016 wykryliśmy wadę serca w trakcie zajęć praktycznych u jednej z pacjentek. Akurat mieliśmy model tej wady i mogliśmy wszystko dokładnie jej wyjaśnić.

Polecamy dodatkowo linki do materiałów video YouTube:

Polska premiera (grudzień 2015)

Video relacja kurs Serce Płodu (grudzień 2015)

Międzynarodowa premiera na kursie Fetal Cardio Cracow 2016 (zaplanowana na 6-7 maj 2016 - www.ultrasoundcracow.com)

oraz do materiałów w mediach:

Gazeta Krakowska – Nominacje do człowieka roku 2016

TVP2 Pytanie na śniadanie – Przełom w wykrywaniu wad serca u dzieci

TVP Kraków – Fetal Cardio Cracov z naszymi modelami

Polityka – Trudna sztuka ultrasonografii: pomocny druk 3D

gazeta.pl – Serce w trójwymiarze. Krakowscy lekarze stworzyli pierwszy na świecie model serca płodu 3D

parenting.pl – Lekarze z Polski stworzyli model serca płodu w 3D

wykop.pl – Polscy lekarze stworzyli model serca płodu w 3D

Radio Opole – Polscy lekarze stworzyli model serca płodu w 3d

Medycyna Praktyczna – Polscy lekarze stworzyli trójwymiarowy model serca płodu

rynekzdrowia.pl – Polscy lekarze odwzorowali w 3D model serca płodu

TVN Fakty – Krakowscy lekarze stworzyli model serca płodu w 3d

tvn24.pl – Polscy lekarze stworzyli model serca płodu w 3D

Puls Medycyny – Polscy lekarze stworzyli modele serca płodu 3D 

portalemedyczne.pl – Polacy stworzyli model 3d serca płodu

Paramid 3D – Model 3d serca płodu

Radio Maryja – Przełom w wykrywaniu wad serca dziecka jeszcze w łonie matki

Zakład dydaktyki fizyki – Wydrukowane w 3D modele serca płodów zdrowych i z wadami

dobreusg.pl – Modele 3d serca płodu

Med Trends – Dlaczego medycyna potrzebuje druku 3D

Lek. med. Bożena Kotowska – Model 3D serca płodu w praktyce.

Maciej Orzechowski (poseł PO) – Większa wykrywalność wad serca dziecka

Super Express – Skrót najważniejszych wiadomości z kraju